Ето и кратък анонс за това велико чуство наречено любов:
Любов
/ Уикипедия, свободната енциклопедия/
Любовта е чувство, произлизащо както от сексуалното привличане, така и от потребност човек да бъде всеотдаен към друг човек. Любовта в биологично-физиологичен аспект е състояние, в което полово узрели индивиди се възпроизвеждат. Това се изразява във взаимни ласки и сношение. В психологически план любовта е привързаност към друг индивид, а в социален - е необходимост от личностен контакт. В българския език съществува синоним на думата "любов" - "обич", като често не може да се определи ясна разклика и граница между двете понятия. Съществува "платонична любов", характеризираща се с изпитването на "любовни чувства", но с липсата на сексуален контакт. В преносен смисъл означава страст към нещо (любов към футбола, любов към знанието) Любов съществува между различните полове и тогава тя се нарича междуполова (хетеросексуалност). Любовта между двама души от един и същи пол се нарича еднополова (хомосексуалност).
Ето и интересни факти относно тази прекрасна добродетел втъкана в нас:
Наскоро британски учени установиха, че истинската любов и разбирането на партньора възникват едва след година тясно общуване. Макар и това да е оспоримо твърдение: оказва се, че мъжете, според собствените си разсъждения, много по-често изпитват истински чувства. Жените пък, напротив, се оказали безкрайно лекомислени същества, те много по-често изпитвали просто симпатия и някаква форма на привързаност. Страстта е присъща в голяма степен на представителките на прекрасния пол, но при това те не изпитват пълно духовно сливане с партньора. Между другото, жените в стадия на завързване на връзка, дълго време не се привързват към партньора си истински. Те са като котки, които се разхождат сами по себе си и да ги опитомиш - не е лесна задача.
При това всички прекрасно разбират, че любовта дава криле, а устроеният личен живот е един от факторите, които подпомагат успешната кариера, стабилността, с други думи, социалната адаптация. Сама по себе си любовта е многостранна, и в контекста на съвременните нрави и общоприети норми може да се разглежда като дълбока взаимна привързаност, съпроводена от силно душевно вълнение и интимна близост като проява на абсолютно доверие. Физиолозите говорят, че това е само игра на хормони, взаимодействие на сложни химични молекули, влияещи на човешкия мозък по особен начин. Макар че, кой би могъл да знае, какво е наистина любовта?
Новото явление - електронната любов, прерастваща след време в нещо повече. Компютърът се превърна във велик симулатор на обикновените човешки отношения, и много хора предпочитат онлайн-флирта и правенето на секс с мишка във влажната длан. Тук вечният закон за нормите на морала няма приложение: хората без да се виждат и без всъщност да знаят с кого си имат работа със сигурност, завързват връзки, приятелства, отношения и сигурно биха правили и деца, но засега научно-техническият прогрес, за щастие, не е изобретил средство, изключващо личния контакт.